Bodrum Belediyesi Personel Alımı 2017

Bodrum Belediyesi Personel Alımı

Bodrum Belediyesi personel alımı ile ilgili en doğru bilgileri bulabileceğiniz sayfamızda sizlerle yeni iş fırsatlarını, iş ilanlarını ve başvuru koşullarını paylaşıyoruz. Belediye personel alımı ile ilgili en güncel haberlere sayfamızdan ulaşarak doğru zamanda başvuru yapma fırsatını yakalayabilirsiniz. Bodrum Belediyesi personel alımı ne zaman olacak? Başvuru tarihleri nedir? Hangi zamanlarda Bodrum Belediyesi iş ilanları yayınlanır? Başvuru için gerekli evraklar ve koşullar nelerdir?

Bodrum İlçesi ve Belediyesi Hakkında

Türkiye’nin ege bölgesinde yer alan Bodrum, Muğla ilimize bağlı bir ilçedir. İlçemiz turizm açısından zengindir. Ve sadece Türkiye’de değil dünyada turizm merkezi olarak bilinmektedir. Ayrıca Muğla merkezi ve Fethiye’yi geçerek en büyük ilçe ünvanına sahip olmuştur. Geçim kaynağının büyük bir kısmı Turizm sayesindedir. Sıcak ve ılıman bir iklim yapısına sahiptir. Çalılık bir bitki örtüsüne sahiptir.

Bodrum Belediyesi Personel Alımı

Belediye Başkanı Mehmet Kocadon yönetimi ile Bodrum belediyesi işçi alımı personel ihtiyacı olduğu zamanlarda yapılmaktadır. Belli zamanlarda bodrum belediyesi iş ilanları yayınlanır ve ihtiyaç durumlarında personel alımı gerçekleştirilir. Bodrum belediyesi, işçi alımı ile ilçedeki işsizlik oranını en aza düşürmekte ve Bodrum’un en iyi hizmeti alabilmesi için yardımcı olmaktadır.

Bodrum Belediyesinde Bulunan Birimler ve Çalışma Şartları

Bu birimlerden bazılarının isimleri, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler birimi, İmar ve Şehircilik birimi, Çevre Koruma ve Kontrol birimleri ile hizmet verilmektedir. Ayrıca İnsan Kaynakları ve Eğitim birimi, Makine İkmal Bakım ve Fen İşleri birimi, Özel Kalem birimi, Yazı İşleri birimi, Zabıta Amirliği birimi, Mali Hizmetler birimi ve son olarak Destek Hizmetleri gibi alanlarda hizmet verilmektedir.

Belediye birimlerinin çalışma saatleri 08.30 – 12.00 saatleri arasından sonra öğlen arası vererek tekrar 13.00 – 17.00 aralarında çalışmaktadır.

Bodrum Belediyesinin Adaylarda Aradığı Genel Özellikler

Bodrum belediyesi iş ilanları yayınlandığı takdirinde iş başvurusu yapacaklar Aday Türkiye vatandaşı olmalıdır. Belediyenin esnek çalışma şartlarına uyum sağlayabilecektir. En az ilkokul mezunu olmak zorundadır. Belediye sınırları içerisinde ikamet etmesi gerekmektedir. Kendi pozisyon ve çalışma alanların da en az 2 sene deneyim kazanmış olması gerekmektedir. Bir başka özellik ise detaylı olan güvenlik soruşturmasında şüpheye mahal eden bir konumun olmaması Bu özellikleri taşıyan adaylar iş başvurusu yapabilmektedir.

Bodrum Belediyesi İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlanlar Devlet Personel Başkanlığı sitesinde yayınlandığı zaman başvurular yapılır. İstenen özelliklere sahip alan herkes başvuru yapabilmektedir. Bodrum belediyesi iş başvurusu yapabilmek için iş ilanlarını devlet personel başkanlığı web sitesinden takip etmeniz önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Beğenin İş Başvuruları Gelsin