Haymana Belediyesi Personel Alımı 2017

Haymana Belediyesi Personel Alımı

Haymana Belediyesi personel alımı ile ilgili en doğru bilgileri bulabileceğiniz sayfamızda sizlerle yeni iş fırsatlarını, iş ilanlarını ve başvuru koşullarını paylaşıyoruz. Belediye personel alımı ile ilgili en güncel haberlere sayfamızdan ulaşarak doğru zamanda başvuru yapma fırsatını yakalayabilirsiniz. Haymana Belediyesi personel alımı ne zaman olacak? Başvuru tarihleri nedir? Hangi zamanlarda Haymana Belediyesi iş ilanları yayınlanır? Başvuru için gerekli evraklar ve koşullar nelerdir?

Haymana İlçesi Ve Belediyesi Hakkında

Haymana ilçesi başkentimiz alan Ankara ilimiz içerindedir. Haymana belediyesi başkanı Özdemir Turgut yönetiminde olan ilçemiz gün geçtikçe daha da gelişmektedir. Tarihi yapıları zengin olan haymana ilçemiz turizm sektöründe önem taşımaktadır. Yemek kültürü de fazladır, Akdeniz yemekleri çok tüketilmektedir. Başkan Özdemir Turgut atmış olduğu yeni projelere imza atarak ilçemizin gelişmesini sağlamaktadır.

Haymana Belediyesi Personel Alımı

Belediye başkanı Özdemir Turgut yönetimindeki haymana belediyesi işçi alımı personel ihtiyacı olduğu zamanlarda yapılmaktadır. Belli zamanlar da haymana belediyesi iş ilanları zaman zaman personel alımı gerçekleştirmektedir. Haymana belediyesi işçi alımı ile ilçemizdeki işsizlik oranını en aza düşürmekte ve sizlerin en iyi hizmet alabilmeniz için yardımcı olmaktadır.

Haymana Belediyesi Birimler – Çalışma Şartları

Haymana belediyesi Özdemir Turgut yönetiminde birçok birim ile hizmet vermektedir. Bunlardan başlıcalar Özel Kalem birimleri, Bilgi İşleri birimi, Destek Hizmetleri birimi, Emlak ve İstimlâk birimi, Fen İşleri birimi ve Hukuk İşleri birimi, İşletme ve İştirakler birimi, İmar ve Şehircilik birimi hizmetleridir. Diğer birimi ise İnsan Kaynakları birimi, Mezarlık birimi, Yazı İşleri birimi, Muhtarlık birimi, Evlendirme Memurluk birimi, Temizlik İşleri birimi vb. daha çok birimler ile Carıca belediyesi olarak çalışmaktadır.

Belediye birimlerinin çalışma saatleri 08.30 – 12.00 saatleri arasından sonra öğlen arası vererek tekrar 13.00 – 17.00 aralarında çalışmaktadır.

Haymana Belediyesinin Adaylarda Aradığı Genel Özellikler

Haymana belediyesi iş ilanları yayınlandığı takdirinde iş başvurusu yapacaklar Aday Türkiye vatandaşı olmalıdır. Belediyenin esnek çalışma şartlarına uyum sağlayabilecektir. En az ilkokul mezunu olmak zorundadır. Belediye sınırları içerisinde ikamet etmesi gerekmektedir. Kendi pozisyon ve çalışma alanlarında en az 2 sene deneyim kazanmış olması gerekmektedir. Detaylı olan güvenlik soruşturmasında şüpheye mahal eden konumun olmaması, Bu özellikleri taşıyan adaylar iş başvurusu yapabilmektedir.

Haymana Belediyesi İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlanlar Devlet Personel Başkanlığı sitesinde yayınlandığı zaman başvurular yapılır. İstenen özelliklere sahip alan herkes başvuru yapabilmektedir. Haymana belediyesi iş başvurusu yapabilmek için İş ilanlarını devlet personel başkanlığı web sitesinden takip etmeniz önerilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir