Kapıcı Maaşları Ne Kadar 2017

Kapıcı Maaşları Ne Kadar

Kapıcı Nedir? Hangi İşlerden Sorumludur?

Kapıcı, apartmanlarda yapılması gereken bazı işleri yapmak için çalıştırılan kişidir. Apartman görevlisi olarak da adlandırılır. Çöpleri toplamak, apartmanın içini ve etrafını temizlemek, apartmanda oturan bireylerin bakkal ve market alışverişi yapmak gibi görevleri vardır. Ülkemizde geçmişte yayınlanan Kemal Sunal’ın oynadığı Kapıcılar Kralı filminde kapıcı rolüyle akıllara kazılmıştır. Ayrıca Bizimkiler adlı dizide Kapıcı Cafer tiplemesi de uzun yıllar her kesim tarafından beğeniyle izlenilmiştir. Kapıcı maaşları çalışılan muhite göre değişmekte olup sabit değildir. Kapıcıların alabileceği en asgari maaş tutarı kanunlar çerçevesinde belirlenerek garanti altına alınmıştır.

Kapıcı Maaşları Ne Kadardır?

Yukarıda belirtilmiş olduğu gibi kapıcı maaşları çalışılan muhite, çalışılan yerin bina veya site olup olmamasına göre ve çalışma saatine göre değişir. Kapıcılara ödenecek maaş asgari ücretin brüt hali üzerinden hesaplanır. Kapıcı maaşları gelir vergisinden muaf olduğu için kapıcılara asgari geçim indirimi uygulanmaz.

Kapıcı maaşı hesaplanırken brüt ücretin yüzde 14’ü sosyal güvenlik primi ve yüzde biri sigortalı işsizlik pirimi olarak kesilir. Geriye kalan tutar net kapıcı maaşını belirler. 2017 Ocak ayında belirlenen en düşük kapıcı ücreti brüt 1777,50 Türk Lirası,  en düşük net kapıcı ücreti 1510,88 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Ev hizmetlerinde çalışan kişiler de kapıcılar ile aynı kategoride değerlendirilir. Ödenecek en düşük maaş aynı kriterlere üzerinden belirlenmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir