Mali Müşavir Maaşları Ne Kadar 2017

Mali Müşavir Maaşları Ne Kadar?

Mali Müşavir Nedir?

Ülkemizde geçim standartları göz önüne alındığı zaman gerçekten de tatmin edici maaşlarla çalıştırılan Mali Müşavirler dolgun ücretler kazanmaktadırlar. Fakat Mali Müşavir maaşları ne kadar sorusunu cevaplamadan önce Mali Müşavir nedir ve nasıl olunur gibi soruları cevaplayalım.

Kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye gibi bölümlerde okuyan ve bu bölümlerden mezun olarak kanun gereği staj ve sınav bölümlerini başarıyla tamamlayarak ruhsatını alan kişilerin mali müşavir denir.

Nasıl Mali Müşavir Olunur?

Maliye, hukuk, işletme, iktisat, muhasebe, bankacılık ve siyasal bilgiler kamu yönetimi fakültelerinden en az 4 yıllık üniversite mezunu olan kişiler SMMM staja başlama sınavına girmeye hak kazanır. Staj başvurusu yapmak için ikamet ettiğiniz ildeki SMMM odalarına başvuru yapılıp staj dosyası açıldıktan sonra iki sene içerisinde staj yapılacak yerin bulunup sigortanın başlatılması gerekir. Bunun yapılmaması halinde staj dosyası iptal olmaktadır.

Staj süresi 3 yıldır. Sınava Türkiye genelinde sadece 3 ilde girilebilir. Bu iller  İstanbul, Ankara ve İzmir’dir. Mali Müşavir olabilmek için. 3 yıllık staj suresi bittikten sonra bağlı bulunan SMMM odasından dosya kapatma işlemleri yapılır. Daha sonra SMMM yeterlilik sınavına girilerek tüm derslerin puan ortalamasının 60 ve  üzerinde olması halinde yeterlilik sınavının sonuçları bağlı olunan muhasebeciler odasında verilir. Ruhsat harçları yaptırılıp odaya kaydınız yapıldıktan sonra SMMM ünvanını kullanabilirsiniz. Mali Müşavir Maaşları Türkiye ortalamalarının çok üzerinde dolgun maaşlardır.

Mali Müşavir Maaşları Ne Kadardır?

Ortalama bir Mali Müşavir en az 8.000 Türk Lirası maaş almaktadır fakat Mali Müşavir maaşları çalışılan yere göre 10.000 Türk Lirasını geçmektedir.

Daha önceki yazımızda Gelir Uzman Yardımcısı Maaşları Ne Kadar sorusuna cevap verdik. İnceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Beğenin İş Başvuruları Gelsin